Stížnost posluchače R. Nantla ohledně rušení středovlnného vysílání ČRo (březen 2022)
Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 28. 3. 2022.
Text stížnosti
Dobrý den, včera 1.1.2022 jsem poprvé v životě nemohl poslouchat Meteor.
Je to snad prvně v historii, kdy to není z tech. důvodů možné. Má rozhlas nějaké řešení této závazné závady? V určitých místech kde MW vysílání šlo není žádná náhrada. A televizi, kde je to možné naladit tak venku a ani v autě nevozím. A to nemluvím a přesahu vysílání na Slovensko, nebo do jiných části Evropy,kde bylo vysílání možné zachytil cca 70 roků a hlavně na jednoduchých a přenosných zařízení.
Snad najdete řešení.
S pozdravem posluchač Radomír Nantl
Vyjádření Rady ČRo
Vážený pane Nantle,
obdrželi jsme Váš podnět, který především v době kolem vypínání středovlnného vysílání nebyl ze strany posluchačů ojedinělý. Vedení Českého rozhlasu tuto, pro někoho nepříjemnou záležitost, veřejnosti celkem intenzivně vysvětlovalo. K naší odpovědi připojujeme například vyjádření tehdejšího ředitele Komunikace, marketingu a obchodu Jiřího Hošny.
Ztotožňujeme se především s názorem, že vysílání na středních vlnách je zastaralou a neperspektivní platformou, a také že digitální technologie posluchačům celkově nabízí kvalitnější služby. Podle radních Českého rozhlasu postupuje jeho vedení v této věci zcela v duchu technologického pokroku.
Doufáme, že přesto zůstanete posluchačem některé ze stanic Českého rozhlasu.
S pozdravem
Miroslav Dittrich,
předseda Rady Českého rozhlasu
Vyjádření vedení ČRo
Dobrý den,
Český rozhlas si váží všech svých posluchačů, a to bez rozdílu věku či jejich sociálního, národnostního nebo jiného zařazení. Naším cílem je vysílat a nabízet náš program co nejširší veřejnosti tak, jak nám ukládá mimo jiné zákon o ČRo a Kodex ČRo. České společnosti nabízíme jako médium veřejné služby informace, zábavu, vzdělávání i kulturu na stanicích celoplošných, regionálních i speciálních.
Opuštění pásma AM, tedy středních vln, je dlouhodobě plánované a nevyhnutelné. Český rozhlas tím opustí tu nejstarší a již opravdu zastaralou a neperspektivní distribuční platformu. Místo toho zajistí posluchačům příjem svých stanic prostřednictvím digitálního vysílání DAB+, které je moderní a má budoucnost, především z hlediska kvality přenosu a dalších doprovodných služeb, například textových či obrazových.
Kromě analogového a digitálního vysílání je pro veřejnost vysílání ČRo dostupné i na internetu, v mobilních aplikacích či v televizi v pásmu DVB-T2 či díky HbbTV. Každý, kdo chce poslouchat vysílání ČRo, si může vybrat ten způsob, který mu nejvíce vyhovuje. Nikdo z posluchačů ČRo se nemůže dostat do situace, že se k vysílání své oblíbené stanice nedostane.
Pásmo AM je dlouhodobě nákladné, tedy neefektivní a neperspektivní. V České republice je toto pásmo volné a již řadu let žádný komerční subjekt nepožádal o možnost vysílat na střední vlně. V současné době na této vysílací platformě působí v Česku minimum stanic. V rámci Evropy vysílá pomocí středních vln celkem 206 stanic, z čehož je 117 veřejnoprávních. U 69 z nich se střední vlny používají pouze pro regionální vysílání (přes 50%). Média sdružená v Evropské vysílací unii (EBU) postupně tento typ distribuce opouští, naposledy Deutschlandradio, Radio France, NPO v Nizozemí (2015), BTRC v Bělorusku (2016), Radio Vaticana (2016), RTSH v Albánii (2017) a RTSH ve frankofonní části Belgie (2018). BBC v pásmu AM také ukončila vysílání některých regionálních služeb v lednu 2018. Stejně tak i dlouhé vlny využívá pro distribuci v Evropě jen 18 stanic, z toho jde o 13 stanic médií veřejné služby.
Český rozhlas tedy nyní, konkrétně ke konci roku 2021, vymění starou technologii za novou, digitální. Ta nabídne posluchačům lepší služby – více obsahu, kvalitnější poslech, bezpečnější přenos vysílání. Na lepších digitálních rádiích přijímajících technologii DAB+ pak posluchači uvidí i doprovodné textové a obrazové informace. Vysílání v DAB+ je budoucností rádia a přechází na něj většina vyspělých vysílatelů západní Evropy, ať už jde o skandinávské země, Švýcarsko, Velkou Británii či sousední Německo a Rakousko. Opuštění pásma AM a vstup do digitálního vysílání DAB+ je nezbytným krokem pro to, aby vysílání Českého rozhlasu mohlo i v budoucnosti plnit kvalitní veřejnou službu. K úkolům ČRo kromě jiného navíc patří i to, aby byl na mediálním trhu technickým lídrem a inovátorem. Přesně to spuštěním DAB+ činí.
Všechny posluchače, kteří využívají pásmo AM, budeme o termínu vypnutí střední vlny zodpovědně informovat v průběhu celého přechodného období. Budeme jim nabízet rady, možnosti řešení nastalé situace. Budeme se starat o to, aby si svou oblíbenou stanici Českého rozhlasu mohli naladit.
S pozdravem
Mgr. Jiří Hošna
ředitel Komunikace, marketingu a obchodu