Stížnost posluchače P. Svobody ohledně komentátora Ivana Hofmana (listopad 2020)

25. listopad 2020

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 25. 11. 2020.

Text stížnosti

Dobrý den,  chtěl bych se zeptat, z jakého důvodu je neustále do pořadu "Jak to vidí..." zván politický komentátor hnutí ANO, pan Hoffman.

Záměrně píšu komentátor hnutí ANO, protože jeho názory nejsou nestranné, ani nezaujaté, ale jsou vyloženě tendenční. Už několikrát jsem z toho důvodu byl nucen rádio vypnout. Vadí mi, že tento pán dostává prostor pro vystupování v tomto programu. Myslím, že nestranných komentátorů je řada. Tento pán to není. Předem děkuji za vysvětlení.

S pozdravem, Petr Svoboda


Vyjádření Rady ČRo

Vážený pane Svobodo,

děkujeme za Váš dotaz. Rada Českého rozhlasu nemá informaci o tom, že by pan Ivan Hoffman byl politickým komentátorem hnutí ANO. Můžeme i spekulovat nad Vaším tvrzením, že je do pořadu "Jak to vidí..." zván "neustále". Například za letošní září a říjen se jeho názory ve zmíněné relaci objevily čtyřikrát.

Na rozdíl od moderátorů či redaktorů jsou hosté či komentátoři do pořadů zváni především proto, aby vyjádřili svůj postoj k dané problematice. Přirozeně by měl být vyvažován jinými pohledy jiných respondentů, což se v případě myšlenek Ivana Hoffmana nepochybně děje.

K demokratické společnosti patří názorová pluralita, stejně tak i do pořadů Českého rozhlasu. Jeho kodex říká, že "Český rozhlas představuje fórum pro veřejnou diskusi, v níž je možno vyjadřovat široké spektrum názorů a hledisek".

Pro Vaši informaci, před několika dny Rada Českého rozhlasu naopak obdržela podnět, že by Ivan Hoffman měl být na rozhlasových vlnách častěji.  

Doufáme, že nadále zůstanete posluchačem Českého rozhlasu.

Miroslav Dittrich
předseda Rady ČRo

Spustit audio