Stížnost posluchače ohledně zpravodajky ČRo na Slovensku (květen 2020)

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 20. 5. 2020.

Text stížnosti

Dobrý den vážená paní tajemnice,

mám připomínku k práci zpravodajky ČRo (opravdu nikoliv osobní).

Jelikož mám přístup k informacím ČTK, velice se podivuji, proč v současné době ČRo platí zpravodaje (zpravodajku) na Slovensku, když ta v podstatě interpretuje totéž, co píše Adrian Bobok v dnešní zprávě ČTK. ... o vynálezu nových testovacích souprav na COVID-19. To může kdokoliv například z pražského studia..

Pokud by byl kdokoliv schopen informovat o dění na Slovensku, lze udělat rešerši z velice kvalitního zpravodajství slovenských webů.

S díkem za Vaši odpověď

Vyjádření Rady ČRo

Vážený pane posluchači,

děkujeme za Vaši připomínku. O vyjádření jsme požádali vedení Českého rozhlasu. Stanovisko ředitele Zpravodajství Jana Pokorného připojujeme k naší odpovědi. Rada Českého rozhlasu ho považuje za vyčerpávající a ztotožňuje se s ním.

S přátelským pozdravem

Miroslav Dittrich
úřadující předseda Rady ČRo

Vyjádření vedení ČRo

Dobrý den,

Český rozhlas má dlouhodobě své zpravodaje na různých místech světa, včetně zemí, které sousedí z Českou republikou. Pracují zpravidla na vlastních tématech, na agendě, o kterou je požádá centrála.

Připouštím, že se někdy stane, že důležitou událost nebo téma v té které zemi pokrývá i tamní zpravodaj ČTK nebo reportér České televize. Na tom není nic neobvyklého, to se děje i u domácích událostí.

Zejména v době koronavirové krize, která i pro zpravodajství Českého rozhlasu znamená citelnou změnu v provozu a mnohem vyšší vytíženost každého redaktora, jsme rádi, že máme zpravodajku na Slovensku, která na místě informace zpracuje, je nejblíž k tamním zdrojům, má dostatek kontaktů. Nevidím na tom nic špatného.

S pozdravem

Jan Pokorný
ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu