Stížnost posluchače ohledně vysílání ČRo o útoku na Roberta Fica (srpen 2024)
Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 21. 8. 2024.
Stížnost posluchače
Vyjádření Rady ČRo
Vážený pane posluchači,
Rada ČRo se Vaší stížností zabývala, vyžádala si objasnění kontextu zpravodajství a pokrytí situace na Slovensku po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica Českým rozhlasem a shledala, že nebyl porušen Kodex ČRo.
Za Radu ČRo
Ondřej Matouš
předseda Rady ČRo
Vyjádření vedení ČRo
Dobrý den, pane posluchači,
děkujeme za váš email i za pozornost, kterou věnujete vysílání Českého rozhlasu Plus. Velmi si jí vážíme.
Stěžujete si na údajně nevyvážené vysílání naší stanice těsně po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica a používáte při tom velmi silná vyjádření jako „naprostý hyenismus“ a „motivování lidí k útokům, které si mohou ospravedlnit odvetou za nenávist“. Dovolte mi, abych tyto výroky při maximálním respektu k vašemu názoru odmítl. Zpravodajství ČRo klade dlouhodobě velký důraz na věcnost a střízlivost informací, které poskytujeme. Již vámi zmíněný první rozhovor s klinickým psychologem Radkem Ptáčkem jednoznačně a velmi zřetelně varuje před rozdmýcháváním vášní a nenávisti v jakékoli části politického spektra, pouze okrajově pak připomíná minulost premiéra Fica.
K vašim výtkám připomínám důležitý kontext. V rámci zpravodajství o atentátu na premiéra Fica našim zprávám a celému zpravodajskému proudu několik dní jednoznačně dominovala vyjádření slovenských vládních politiků, přenášeli jsme významné části jejich tiskových konferencí včetně ostrých vyjádření na adresu opozičních politiků. Není tedy pravda, že by vládní hlas nebyl v našem vysílání zastoupen, naopak, byl, a to ve velké míře.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/robert-fico-dnes-aktualne-slovensko_2405211212_ako.
Zadruhé, velká řada slovenských vládních politiků a nejbližších spolupracovníků premiéra Fica odmítla těsně po atentátu opakovaně naše žádosti o delší separé rozhovory a odkázala nás na tiskové konference, ze kterých jsme ve zpravodajství maximálně čerpali. To nás nicméně nezbavilo povinnosti událost analyticky pokrýt, proto jsme sáhli alespoň ke kratším formátům a vysílali s Radiožurnálem například velmi kritická vyjádření vládního poslance Romana Michelka:
Eriku Taberymu jsme dali prostor mj. proto, že byl v kritické době přímo na místě v Bratislavě a téma politické nenávisti na Slovensku dlouhodobě sleduje. Analýza Matúše Kostolného, vůči které se silně vymezujete, přišla až téměř dva týdny po atentátu, tedy s velkým odstupem.
V neposlední řadě chci upozornit na dlouhodobý trend, ve kterém se česká veřejnoprávní média ocitla nechtěnou součástí souboje slovenských vládních politiků s některými vybranými médii tamtéž. Blokují je, nechodí k nim dlouhodobě do vysílání. Získat vyjádření slovenských vládních politiků je pro nás vždy prioritou, ne vždy je to bohužel možné, na což upozorňuje v souhrnnějším analytickém článku také server Hlídací pes.
I přes zmíněné překážky je naše snaha přece jen občas korunována úspěchem. Před atentátem jsme byli jediným českým rádiem, které získalo alespoň na krátký rozhovor premiéra Róberta Fica, který dostal velký prostor objasnit své politické plány. Později nám tuto příležitost bohužel již neposkytl.
Po enormním úsilí jsme v delším formátu mluvili s jeho ministrem zahraničí Jurajem Blanárem a nezájem většiny vládních politiků obešli alespoň hlasy již zmíněného poslance Michelka nebo europoslankyně Neveďalové.
Naše snaha o co nejširší spektrum hlasů ze Slovenska tedy trvá, úspěšná je jen částečně, což způsobuje výbušná situace na samotném Slovensku.
Děkuji za pochopení a přeji vše dobré!
Mgr. Pazderka Josef, MSc.
šéfredaktor ČRo Plus