Stížnost posluchače ohledně rozhovoru V. Kroce s Václavem Klausem 2. 6. 2021 (červenec 2021)

14. červenec 2021

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 14. 7. 2021.

Text stížnosti

Dobrý den, poslechl jsem si pořad Dvacet minut Radiožurnálu ze dne 2.6.2021 s titulem Václav Klaus o údajné půjčce SSSR: Výmysl aktivistických novinářů, hrozí se mého návratu do stranické politiky. Má stížnost se týká výkonu moderátora, který - naprosto ignoroval co mu host říká - manipulativně podsouval dávno vyvrácená lživá tvrzení (např. jako by vůbec nezáleželo na tom že v dopise bylo něco úplně jiného, hlavně že nějaký přišel) - bulvární až lživé výmysly o nějakém tajení atd., takové manipulativní ubohé dovětky, které nemají za cíl nic jiného než obrace smysl daných vět a podle útočit na hosta. Snaha koupat hosta v kauze, i za cenu neustálého naprosto přihlouplého, prvoplánového, do očí bijícího nechápání základních vět, z tohoto rozhovoru stříkala až k botám diváků a posluchačů. Toto nemá s žurnalistikou nic společného, to je prachsprostá snaha nasadit někomu něco na hlavu i kdyby to byl čtverec na trojúhleník, hlavně aby dokola padala ta slova, která "mají". Velmi smutný pohled kam se dříve tak vážený Radožurnál stále rychleji propadá. Takové "výstupy" jsou zadáním pořadu?


Vyjádření Rady ČRo

Vážený pane posluchači,

Rada Českého rozhlasu Vám děkuje za podnět, jeho obsahem se detailně zabývala. Stížnost na toto téma zaslal i prezident Václav Klaus. Radní o stanovisko požádali i vedení Českého rozhlasu. Jeho znění připojujeme k naší odpovědi.

Rada Českého rozhlasu se s ním částečně ztotožňuje. Především odmítáme přehnaně ostrý verbální útok Václava Klause směrem k moderátorovi pořadu Vladimíru Krocovi. Podle našeho názoru by se spory měly řešit jiným způsobem.

Oproti stanovisku vedení Českého rozhlasu má Rada Českého rozhlasu odlišný pohled na samotné téma takzvaného ruského dluhu a jeho uchopení ze strany Českého rozhlasu. Na veřejné schůzi 16. června 2021 někteří radní vyjádřili v tomto směru pochybnosti týkající se práce Českého rozhlasu se zdroji informací.

Český rozhlas ve svém vysílání často zmiňuje téma zavádějících informací v mediálním éteru. Považujeme proto za nešťastné, když se pak slepě stane jejich obětí. I prostřednictvím této odpovědi vyzýváme vedení Českého rozhlasu, aby u zaměstnanců Českého rozhlasu apelovali na pečlivější práci se zdroji informací, jejich ověřování a analyzování.

S pozdravem

Ing. Miroslav Dittrich,
předseda Rady ČRo

Příloha k vyjádření

Spustit audio