Stížnost posluchače ohledně komentářů na ČRo Plus (listopad 2018)

28. listopad 2018

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 28. 11. 2018

Text stížnosti

Dobrý den.
Nejsem příznivcem žádné krajněpravicové strany.
Občas si poslechnu pořad Komentáře na rádiu Plus. Kladu si otázku, zda jste veřejnoprávní médium nebo agitace jednoho politického názoru?

Pokud jde o téma migrace, vaši komentátoři používají dva argumenty na úrovni žáků prvního stupně základní školy:

a) Češi jsou xenofobní.
Češi žijí v souladu s ostaními rasami, národnostmi a lidmi různého náboženského vyznání po staletí. To, že jsou proti přijímání lidí s oblastí zcela odlišných a křeštanské zemi nepřátelských oblastí je zcela něco jiného. Nehledě k významu slova xenofobie, která díky široké informovanosti dnes již odpadá. Nechť si vaši komentátoři laskavě zjistí, kolik občanů cizích zemí jsme přijali a zda proti nim někdo protestoval. Prosím, mohli byste přestat používat tento hloupý argument?

b) Češi jsou proti uprchlíkům a přitom žádného neviděli. Chtějí tím vaši komentátoři navrhnout, abychom přijali tisíce migrantů, jako to udělali v Itálii, Rakousku, Švédsku, kde nyní volby vyhrávají krajně pravicové, či protiimigrační strany? Jsou vaši komentátoři vůbec schopni dohlédnout důsledky svých slov? Nabádají své posluchače k tomu, aby byli tak hloupí a prošli si celým procesem, kterým prošli sousední země a nyní nevědí, jak s těmito problémy naložit? Nehledě k tomu, že na to, abychom viděli, jak to vypadá v britských či německých městech, kde je silná komunita obyvatel z arabských zemí, není asi potřeba podstupovat stejnou zkušenost na vlastní kůži, že? Dostatek informací získáme i z oficiálních zdrojů. Prosím, mohli byste přestat používat tento hloupý argument?

Pokud máte problém s dohledáním komentátora, který by sepsal a namluvil komentář v opozici k těmto hloupým agitkám, zařídím to.

Pokud chcete argumenty pro „proimigrační“ názor, taky by se dalo najít něco rozumného, ale nepoužívejte prosím tyto „populistické, primitivní“ a vaši práci degradující argumenty.

Nevím, jestli jsou vaši komentátoři tak nevzdělaní, že dokážou ze svých slov vypustit tyto hlouposti, nebo zda je to záměrná agitace ve prospěch přijímání migrantů. A nevím, co by bylo horší. Oba dva tyto argumenty jsou ale nepravdivé, jak jsem již popsal výše.

S pozdravem

Váš posluchač

Odpověď Rady ČRo

Vážený pane posluchači,
děkuji Vám za to, že posloucháte vysílání Českého rozhlasu, i za podnět, který jste k němu poslal. Předali jsme jej vedení Českého rozhlasu k vyjádření, které naleznete v příloze. S jeho obsahem vyjadřujeme jako Rada Českého rozhlasu souhlas.
Věřím, vážený pane Strnade, že Vás toto vyjádření uspokojí a zůstanete i nadále posluchačem rozhlasu veřejné služby.

S úctou, jménem Rady Českého rozhlasu

Miroslav Dittrich
místopředseda

Vyjádření vedení ČRo

Dobrý den,

migraci se pořad Názory a argumenty Českého rozhlasu Plus věnuje v poslední době zřídka. Výjimkou bylo téma syrských sirotků, které do veřejného prostoru vnesl premiér Andrej Babiš tím, že odmítl přijetí byť jediného sirotka.

Na dané téma jsme odvysílali 9 komentářů, které věcně rozebíraly, zda jsou v řeckých uprchlických táborech nějací sirotci (Thomas Kulidakis 25. 9. Kolik nezaopatřených dětských běženců žije v řeckých uprchlických táborech?), jaké důsledky má postoj Česka na obraz země v EU, srovnali jsme aktuální situaci s dlouhodobou pracovní migrací z Ukrajiny (Libor Dvořák) apod. Ze žádného tohoto komentáře ani z jejich souhrnu nebylo možné vytvořit si závěr, že „Češi jsou xenofobní“, případně že „Češi jsou proti uprchlíkům a přitom žádného neviděli, jak nám vyčítá posluchač.

Je také daleko od skutečnosti, že naši komentátoři jsou nevzdělaní a hloupí, případně že vytvářejí agitky.

S pozdravem

Jan Pokorný
ředitel Zpravodajství

Spustit audio