Stížnost posluchače ohledně komentáře Apoleny Rychlíkové ze dne 3. 8. 2020 (září 2020)

30. září 2020

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 30. 9. 2020.

Text stížnosti

Vážená Rado,

s nevěřícím úžasem jsem si přečetl nenávistný text Apoleny Rychlíkové, který se objevil na webu Plus.rozhlas.cz, konkrétně zde https://plus.rozhlas.cz/apolena-rychlikova-jak-resit-nasili-na-zenach-dezinformacni-kampan-kolem-8265021 Nejedná se o komentář jakožto žánr, ale neuvěřitelnou směs propagandy, nepodložených tvrzení a bulvárních sprostot, viz zmínka o pindíku pana Vondry... Proč je to v rubrice Názory a argumenty je záhadou, zde argumenty absentují..podávám tímto stížnost proti šíření nenávisti, kterého se Český rozhlas dopustil publikováním tohoto textu paní Rychlíkové plus prosím o zodpovězení těchto dotazů: 1. Jak se slučuje šíření nenávisti a bulvárně-infantilních sprostot s veřejnoprávním posláním ČRo a s etickým kodexem rozhlasu? 2. Kteří vedoucí činitelé Rozhlasu jsou zodpovědní za publikování tohoto nenávistného textu a jaké důsledky z jejich (ne)konání bude vyvozeno? 3. Jak zamezíte opakování tohoto pochybení vedení ČRo? 4. A co v této věci učiní Rada ČRo?

Děkuji

S úctou váš posluchač

Vyjádření Rady ČRo

Vážený pane posluchači,

děkujeme Vám za váš podnět. Reakci Českého rozhlasu na něj jsme si vyžádali od ředitele Zpravodajství Jana Pokorného a posíláme Vám ji jako přílohu této odpovědi.

Rada Českého rozhlasu nepokládá za zcela jednoznačné, že by měl předmětný komentář Apoleny Rychlíkové primárně za cíl vzbuzovat nenávist. Jedná se o názor autorky na poměrně složitou záležitost.

Rada Českého rozhlasu ovšem konstatuje, že se v mediálním prostoru vyskytuje mnohem širší škála názorů na téma tzv. Istanbulské úmluvy, a zejména, že je v tuzemském informačním prostoru velmi silně zastoupená také strana odpůrců tohoto dokumentu.

V této souvislosti požádáme vedení Českého rozhlasu, aby vypracovalo detailní analýzu především publicistických pořadů a sdělilo Radě Českého rozhlasu a zejména veřejnosti, jak přesně je názorová pluralita týkající se tzv. Istanbulské úmluvy na vlnách Českého rozhlasu zajištěna. Tak, aby byla plně v souladu s kodexem a zákonem o Českém rozhlasu.

S přátelským pozdravem

Ing. Miroslav Dittrich,
předseda Rady ČRo

Vyjádření vedení ČRo

Dobrý den, 

komentář Apoleny Rychlíkové „Jak řešit násilí na ženách? Dezinformační kampaň kolem Istanbulské úmluvy ukazuje, že v Česku to zatím nejde“ (Český rozhlas Plus 3. 8. 2020) je standardní příspěvek do pořadu Názory a argumenty – zabývá se společensky závažným tématem a přináší k němu řadu zjištění a argumentů.

Námětem komentáře je Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí (Istanbulská úmluva) a její plánované projednání českou vládou. Autorka vypočítává a popisuje argumenty, které se zvedly proti projednání úmluvy (aktivity spolku Tradiční rodina, politické názory strany SPD a KDU-ČSL a další…), charakterizuje Istanbulskou úmluvu, přináší fakta o násilí na ženách: „Jen během minulého roku vyhledalo lékařskou pomoc kolem 168 000 žen, které se staly obětí domácího násilí. Celá třetina žen zažije za svůj život nějaký typ násilí. Specializovaní právníci a právničky vysvětlují, že Istanbulská úmluva je na jedné straně prevencí, na druhé straně může pomoci obětem násilí s následnou pomocí.“ Samozřejmě k probíhající diskusi zaujímá Apolena Rychlíková vlastní názor – jak žánr komentář a pořad Názory a argumenty předpokládá.

Text v žádném případě neobsahuje ani žádné bulvární sprostoty, jak se stěžovatel domnívá, v případě Alexandra Vondry a jeho názoru na ratifikaci Istanbulské úmluvy jde o přímý odkaz na jeho skutečné vyjádření v anketě Parlamentních listů. https://www.parlamentnilisty.cz/politika/poslanecka-snemovna/-Aby-se-deti-ucily-ze-penis-je-socialni-konstrukt-Istanbulska-umluva-je-zrudnejsi-nez-Norimberske-zakony-Cesti-politici-rikaji-nahlas-NE-631872, resp. na jeho vyjádření na sociální síti twitter ze dne 27. 7.

Ani názor stěžovatele, že text přispívá k šíření nenávisti, se neopírá o faktickou analýzu komentáře Apoleny Rychlíkové – který přináší fakta, rozebírá stav diskuse a nabízí posluchačům názor.

Komentář prošel standardním procesem, jakým vzniká pořad Názory a argumenty: debata o tématu s autorem (byť je Apolena Rychlíková externí spolupracovnice), editování textu, výroba pořadu. Na něm se podílí moderátor, šéfkomentátor a šéfredaktor stanice Český rozhlas Plus.

S pozdravem

Jan Pokorný
ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu

Spustit audio