Stížnost posluchače O. Prokopa ohledně kauzy České podnikatelské záložny (březen 2025)
Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 26. 03. 2025.
Stížnost posluchače
Vážená Rado Českého rozhlasu,
zasílám stížnost na generálního ředitele týkající se rozsahu informování o korupční kauze České podnikatelské záložny, jejímž spolumajitelem byl i premiér Petr Fiala.
Požádal bych tímto o zodpovězení následujících otázek:
1. Ředitel této kampeličky Robert Zelenka údajně spáchal začátkem června loňského roku sebevraždu. Ptám se:
- konkrétně kdy, kde a v jakém rozsahu o této záležitosti Český rozhlas informoval?
Pro připomenutí věci připojuji jeden z mnoha odkazů: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-sef-kampelicky-kde-mel-fiala-zapomenuty-milion-spachal-sebevrazdu-40475445
2. Česká národní banka 13. ledna 2025 vzala České podnikatelské záložně licenci s podezřením na rozsáhlé praní špinavých peněz. Ptám se:
- konkrétně kdy, kde a v jakém rozsahu o této záležitosti Český rozhlas informoval, a to nejen v rámci zpravodajství, ale i publicistiky? Pokud se touto kauzou Český rozhlas v těchto dvou případech nezabýval, mohu dostat odpověď na otázku proč? Jestli se mé podezření potvrdí, jak to, že praní špinavých peněz v řádech stamilionů korun, které se týká i současného premiéra Petra Fialy, oblast publicistiky nezajímá? Neexistuje v této republice například vhodný komentátor?
Pro připomenutí věci připojuji jeden z mnoha odkazů: https://seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-ze-zalozny-vybrali-668-milionu-v-hotovosti-zjistila-cnb-pri-kontrole-267914
Dodávám, že v reakci na moji stížnost (týkala se podivného působení rodiny Petra Fialy na Masarykově univerzitě) z loňského léta mi ředitel zpravodajství Českého rozhlasu Ondřej Suchan sdělil, že "pokud jde o samého premiéra Fialu, nedá se říci, že bychom se nijak nevěnovali jeho případným problémům. Naopak, ve vysílání jsme například posluchače pravidelně informovali o kauze jeho podílu v Podnikatelské družstevní záložně, věnovali jsme tomu i díl našeho zpravodajského podcastu Vinohradská 12".
Nicméně tento podcast byl vysílán na začátku dubna loňského roku, od té doby se ale v této kauze stala řada dalších významných událostí. Touto stížností se pokouším zjistit, v jakém rozsahu je Český rozhlas zpravodajsky a publicisticky pokryl, zda výše zmíněným dubnovým podcastem zájem o tuto obludnou kauzu ze strany Českého rozhlasu "neuvadl".
Ing. Ondřej Prokop
Vyjádření Rady ČRo
Vážený pane Prokope,
k odpovědi na Vaši stížnost, kterou se Rada ČRo zabývala na svém březnovém jednání, přikládáme vyjádření ředitele Zpravodajství Českého rozhlasu Ondřeje Suchana. Informace, které toto vyjádření obsahuje, ukazují, že se Český rozhlas kauzou Podnikatelské družstevní záložny zabýval. V jejím kontextu je samozřejmě otázka, zda zpravodajství vyhodnotilo správně, že právě v tomto případě neinformoval také o sebevraždě ředitele záložny Roberta Zelenky. Rada ČRo toto rozhodnutí respektuje, nicméně požádá ředitele zpravodajství o komplexnější přístup k posuzování takto citlivých informací právě v souvislosti s děním, o němž má Český rozhlas referovat právě s přihlédnutím k veřejnému zájmu a širším společenským souvislostem.
Za Radu ČRo
Ondřej Matouš
předseda Rady ČRo
Vyjádření vedení ČRo
Rada Českého rozhlasu postoupila Českému rozhlasu k vyjádření stížnost pana Ing. Ondřeje Prokopa (dále také jen jako „stěžovatel“), která se týká informování o kauze Podnikatelské družstevní záložny, ve které měl uložené finanční prostředky premiér Petr Fiala.
V prvé řadě považujeme za vhodné uvést na pravou míru nepřesnost, která se objevuje ve stížnosti pana Ondřeje Prokopa, jenž v předmětu své stížnosti a dále pak i v jejím textu označuje záložnu nesprávným názvem. Jedná se správně o Podnikatelskou družstevní záložnu a nikoliv o Českou podnikatelskou záložnu. Dále v tomto vyjádření používáme právě toto správné označení daného subjektu.
Stěžovatel ve svojí stížnosti rozporuje rozsah informování veřejnosti o kauze premiéra Petra Fialy, konkrétně se pak v bodě prvním ptá kdy, kde a v jakém rozsahu Český rozhlas informoval o sebevraždě ředitele záložny Roberta Zelenky. K tomuto dotazu sdělujeme, že jsme se ve vysílání této věci nevěnovali. Český rozhlas jako svobodné veřejnoprávní médium rozhoduje o tom, jaké informace uveřejní samostatně na základě hlediska veřejného zájmu a s tím spojeného zpravodajského přínosu pro veřejnost. Význam a prioritu událostí pak posuzuje zcela nezávisle bez ohledu na to, jak o určitých událostech informují jiná média, která často mají zcela jiná měřítka a standardy novinářské práce. Oblast informování o osobních lidských tragédiích je velmi citlivá a je třeba velmi dobře zvažovat, zda v daném případě převažuje veřejný zájem a zpravodajský přínos nad právem aktérů těchto tragických událostí a jejich rodinných příslušníků na zachování soukromí.
Druhým dotazem se stěžovatel ptá kdy, kde a v jakém rozsahu Český rozhlas informoval o odejmutí licence Podnikatelské družstevní záložně. K tomu sdělujeme následující: Zpráva byla zařazena dne 13. 1. 2025 do relace Hlavních zpráv ve 12:00 hod. Zpráva je pak dále ještě obsahem článku na webu Českého rozhlasu https://cesky.radio.cz/ceska-narodni-banka-odebrala-povoleni-podnikatelske-druzstevni-zalozne-8839817 Pokud se týká publicistického pokrytí dané události, pak složení publicistické části Hlavních zpráv vždy závisí na aktuální agendě. V daném případě jsme s ohledem na Kodex ČRo (čl. 23) upřednostnili události s dopadem na větší počet lidí v Česku, kterými bylo vyšetřování tragického požáru v restauraci v severočeském Mostě nebo nedostatek infuzních roztoků v českých nemocnicích.
Ondřej Suchan
ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu