Stížnost posluchače na GŘ ČRo ohledně pozastavení spolupráce s STVR (září 2024)
Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 30. 9. 2024.
Stížnost posluchače
Vážení členové Rady Českého rozhlasu,
s ohledem na zveřejnění informace o tom, že generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral pozastavil spolupráci s nově formovanou veřejnoprávní Slovenskou televizí a rozhlasem (STVR), Vás tímto žádám o přešetření tohoto svévolného kroku generálního ředitele ČRo.
Domnívám se, že řediteli Českého rozhlasu rozhodně nepřísluší právo hodnotit mediální politiku v sousedním státě (natož pak zasahovat do ožehavých kulturních a politických záležitostí tohoto státu), a to minimálně v rámci jím svěřených kompetencí a výkonu jeho funkce. Vzájemná výměna pořadů Českého a Slovenského rozhlasu probíhala prakticky nepřetržitě, a to i v dobách bezprostředně po rozpadu ČSFR. Skutečnost, jaká je zrovna v té které zemi u moci vláda ani forma uspořádání, ať už české nebo slovenské rozhlasové veřejnoprávní instituce, nehrály po celých víc jak třicet let samostatné existence České a Slovenské republiky vůbec žádnou roli. Nebylo tomu tak ani v dobách, kdy došlo od 1. 1. 2011 ke vzniku Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), jakkoliv se i tento krok mohl některým pozorovatelům jevit jako momentální účelové rozhodnutí tehdejšího ministra kultury SR Daniela Krajcera. Je proto krajně podivné, že se generální ředitel Českého rozhlasu uchyluje k podobnému opatření nyní, když vzniká transformovaná Slovenská televízia a rozhlas (STVR).
Český rozhlas je veřejnoprávní instituce a jako taková by měla zachovávat pluralitu, nezávislost a nestrannost ( § 31 odst. 2 zákona č. 231/2001 Sb. hovoří zcela jasně o „objektivních a vyvážených informacích nezbytných pro svobodné vytváření názorů“). A už vůbec by se Český rozhlas neměl angažovat v politickém souboji sousedního nezávislého a suverénního státu, jímž nepochybně Slovenská republika je.
Generální ředitel Českého rozhlasu není z titulu své funkce arbitr, který může posuzovat kroky současného politického vedení Slovenské republiky, a to včetně slovenské mediální a kulturní politiky. Toto právo svěřili v posledních volbách slovenští voliči současné vládní koalici, která disponuje ve 150 členné Národní radě Slovenské republiky vládní většinou.
Generální ředitel ČRo René Zavoral není řádně zvoleným poslancem Národní rady SR, a to ani za současnou opozici, a z titulu jeho funkce mu rozhodně nepřísluší jakýmkoliv způsobem komentovat mediální politiku Slovenské republiky, natož pak do ni aktivistickým způsobem zasahovat. Zároveň bych rád podotknul, že výše uvedeným samovolným jednáním generálního ředitele ČRo se cítím poškozen i jako koncesionář a uživatel služeb Českého rozhlasu, neboť z důvodu politického aktivismu generálního ředitele ČRo jsou omezovány moje možnosti přijímat na vlnách Českého rozhlasu některé slovenské pořady.
Tento krok beru o to více jako újmu, že jsem po svém otci částečně slovenského původu a že dlouhodobě sleduji slovenskou kulturní scénu, jakož to i dění ve Slovenské republice.
S ohledem na výše uvedené Vás, v souladu s Vašimi kompetencemi vycházejícími z příslušných ustanovení zákona č. 484/1991 Sb. o Českém rozhlasu, žádám o učinění nápravy, neboť je zjevné, že výše zmíněným krokem generální ředitel ČRo výrazně překročil své kompetence a navíc zcela zásadním a nevídaným způsobem ohrozil nejen dlouhodobou spolupráci českého a slovenského veřejnoprávního rozhlasu, ale i tradičně dobré česko - slovenské vztahy. S ohledem na to, že generální ředitel je ze své činnosti odpovědný Radě Českého rozhlasu, která ho do funkce volí a jeho jediného může Rada sankcionovat v případě vážných pochybení, a to i jeho odvoláním, obracím se touto cestou právě na Vaši instituci a žádám přešetření celé situace.
Zde posílám zdrojový článek, který byl podnětem k mojí stížnosti na výše zmíněný krok generálního ředitele a jeho zcela neprofesionální chování: https://www.lupa.cz/aktuality/cesky-rozhlas-prerusil-spolupraci-se-slovenskou-televizi-a-rozhlasem/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu&fbclid=IwY2xjawEolRlleHRuA2FlbQIxMQABHc4gkAkw4fTMSl0201LEga2ZoqvNVenptfotRm9mdaWU8Y2G83il27b2YQ_aem_BMiBvu5gp_iclyQw4dVWfA
Vyjádření Rady ČRo
Vážený pane posluchači,
prozatímní pozastavení spolupráce s STRV je zcela v kompetenci generálního ředitele ČRo. Vztahy se samostatnými veřejnoprávní vysílateli v zahraničí neupravují žádné právní předpisy. Tímto rozhodnutím, generální ředitel nijak nezasahuje ani do mediální politiky sousedního státu, ani se nejedná o politický souboj. Věříme, že jakmile to bude dávat smysl, může dojít k obnovení spolupráce mezi ČRo a STVR.
Za Radu ČRo
Ondřej Matouš
předseda Rady ČRo
Vyjádření vedení ČRo
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral prozatímním pozastavením spolupráce s STVR nijak neporušil ani zákon č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, ani Kodex Českého rozhlasu, ani zákon č. 291/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Naopak žádný právní předpis neukládá Českému rozhlasu povinnost spolupráce s jiným provozovatelem vysílání – ani českým, ani zahraničním.
Poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů, jak je zákonem o Českém rozhlasu specifikována veřejná služba v oblasti rozhlasového vysílání, se vztahuje k vysílání Českého rozhlasu, nikoli k povinnosti spolupráce s jinými provozovateli vysílání. Stejně tak Vámi citovaný § 2 odst. (2) zákona o provozování rozhlasového vysílání (Provozovatel vysílání poskytuje objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů) se vztahuje k vysílání ČRo. Český rozhlas se neúčastní žádného „politického souboje“ ani nezasahuje „aktivistickým způsobem“ do mediální politiky Slovenské republiky, ale objektivně a nestranně ve svém zpravodajství popisuje dění na Slovensku. Zároveň ČRo nadále vytváří a šíří pořady a obsahy pro slovenskou menšinu žijící na území Česka a plní tím svou povinnost vyplývající ze zákona o ČRo. Pro posluchače stanic ČRo se tak nic nemění.
Mgr. Jiří Hošna
ředitel Komunikace, obchodu a vnějších vztahů