Stížnost posluchače M. Kostky ohledně článku A. Janouška na webu iRozhlas.cz (duben 2022)

27. duben 2022

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 27. 4. 2022.

Text stížnosti

Vážení radní, vážený pane ombudsmane,

přečetl jsem si článek Artura Janouška "‚Vodíková bomba je ideální řešení.‘ Politici Okamurova hnutí i komunisti oslavují Putina" na https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/schvalovani-ruske-invaze-na-ukrajinu-oslavovani-putina-cesti-politici_2203030600_miz a už při čtení titulku jsem se nestačil divit.

Titulek uvádí naprosto zavádějící tvrzení, že komunisti oslavují Putina, a to ještě ve spojení s vodíkovou bombou, zbraní hromadného ničení, což nevrhá na KSČM, jejíž jsem členem, vůbec dobré světlo. Přitom faktem je, že KSČM k problému vydala stanovisko (dostupné na https://www.kscm.cz/cs/aktualne/stanoviska/kscm-prosazuje-mirove-reseni-situace-na-ukrajine), ve kterém jasně deklarovala, že požaduje mírové řešení problému a ukončení všech vojenských operací, tedy naopak nesouhlasí s Putinovým řešením situace, natož s použitím vodíkové bomby. Podpora Putina a ruské agrese proti Ukrajině je tak možná záležitostí některých členů, rozhodně ne stanoviskem strany nebo komunistů jako celku.

Zároveň si dovoluji zdůraznit, že přesto, že článek tvrdí, co oslavují komunisté, článek oficiální stanovisko vůbec nijak nezmiňuje.

Své tvrzení, co oslavují komunisté, článek opírá o 3 osoby: Zdeňka Ondráčka, dále naprosto bezvýznamného a neznámého lokálního politika Jakuba Antoše a dokonce ještě o Jaroslava Doubravu, který kdysi sice členem KSČM byl, ale už 12 (!!!) let členem KSČM není.

Jsem přesvědčen, že tento zavádějící způsob informování ze strany veřejnoprávního média je naprosto nepřípustný. Neupírám ČRo právo upozornit na to, že v KSČM jsou lidé, kteří podporují naprosto nepřijatelné činy Vladimíra Putina. Ale v rámci objektivity považuji za zcela nutné uvést, že jejich názor je v rozporu s oficiálním názorem strany, případně také to, že jiní členové mají naprosto odlišné názory (např. místopředseda strany Luzar se účastnil proukrajinských demonstrací; mé názory na věc jsou veřejně dostupné na mém politickém profilu). A považuji za naprosto skandální psát tak, aby byl naopak možný výklad, že jde o stanovisko celé strany, a vytvářel se tak mylný dojem o názorech KSČM. Stejně tak je nepřijatelné označovat za komunistu osobu, která se ke komunistické myšlence nehlásí a celých 12 let není členem strany.

Celá řada mých stranických kolegů je zcela neoprávněně osočována z podpory ruské agrese proti Ukrajině. Mohu např. citovat zprávy: "Jak jde zivot ty putinova devko? - Slusny clovek si pred putinovskym zmrdem jako ses ty znechucene odplivne - Jste putinovske svine, nic vic - Vuci putinovym devkam (ano, mluvim ted o  vas) budu agresivni trvale. To je osud. - Medikace bombou, nebo mas na mysli neco jineho ty ruskej svabe? - Putinovy krysy" Neříkám, že jde o vinu ČRo, na druhou stranu, pokud neobjektivně informujete o názorech politických stran, ničemu dobrému to nepřispívá, a ČRo se zpronevěřuje své úloze veřejnoprávního média být nestranný a objektivní.

Proto Vás se vší úctou žádám, abyste:

 1. Vydali doporučení ke změně výše uvedeného článku tak, že:
  - bude změněn titulek tak, aby z titulku bylo zjevné, že názor se netýká všech komunistů, např. "‚Politici Okamurova hnutí i někteří komunisti oslavují Putina";
  - do textu bylo doplněno, že stanovisko KSČM k Putinově agresi je odmítavé, a byly doplněny příklady členů KSČM, kteří s ruskou agresí nesouhlasí;
  - aby Jaroslav Doubrava byl v článku místo jako "letitý komunista" označen jako "bývalý komunista".
 2. Vydali doporučení, aby redaktoři ČRo věnovali při tvorbě takovýchto zpráv větší pozornost zásadám objektivity a nestranosti, aby nedocházelo k takovýmto excesům.
 3. Vydali doporučení, aby se ČRo za tendenční vyznění článku omluvil.
 4. Mě informovali na tuto e-mailovou adresu o tom, jak jste vyřídili tuto stížnost.

Předem děkuji za projednání mé stížnosti a za její řešení.

S pozdravem

Ing. Michal Kostka
zastupitel města Kroměříže


Vyjádření Rady ČRo

Vážený pane Kostko,

děkujeme za Váš podnět. Rada Českého rozhlasu se mu detailně věnovala, a v této souvislosti požádala i o stanovisko zástupce Českého rozhlasu. To k naší odpovědi připojujeme.

Radní Českého rozhlasu ho považují za vyčerpávající. Vyplývá z něj, že Český rozhlas de facto uznal drobná pochybení, která následně v textu napravil.

S pozdravem

Miroslav Dittrich,
předseda Rady Českého rozhlasu

Vyjádření vedení ČRo

Společné vyjádření ke stížnosti Ing. Michala Kostky ohledně článku Artura Janouška na webu iRozhlas.cz

 1. Podle našeho názoru je ve veřejném zájmu informovat o prezentaci v příspěvku uvedených názorů u volených politiků nebo politických stran, které mají volené zástupce.
 2. Článek nevykládá postoje dvou politických subjektů (SPD a KSČM) k agresi proti Ukrajině, ale zabývá se postoji jednotlivců a v souladu s principy veřejného zájmu uvádí jejich politické vazby. Činí tak v souvislosti s aktuální situací, kdy policie už prověřuje některé výroky schvalování invaze na Ukrajinu a kdy nejvyšší státní zástupce varoval, že takové počínání může být trestným činem (obecně: v 6 případech zahájeno trestní stíhání, policie prověřuje stovky podnětů – k 15. 3. 2022). Text se navíc soustředí na osoby, které měly nebo mají rozhodovací pravomoci, jde o volené zástupce (v rámci municipalit či parlamentních komor).
 3. Pokud jde o titulek, lze z něj vydedukovat, že nejde o názory celých subjektů. Naznačuje to sousloví „politici Okamurova hnutí“ a užití označení „komunisti“ také přímo odkazuje na to, že se nejedná o celou KSČM. Nelze při tom však opomenout, že text se mimo jiné zabývá také obsahem, který se objevil na oficiálních webových stránkách frýdecko-místecké KSČM. Do titulku jsme pro lepší srozumitelnost doplnili spojení „někteří komunisti“.
 4. Zmínění Jaroslava Doubravy jako „letitého“ člena KSČM je v pořádku. Letitý je synonymum k dlouholetý, což v případě Jaroslava Doubravy odpovídá skutečnosti. Jeho nynější politická afiliace, tj. že jde o bývalého člena KSČM, je v článku uvedena – Severočeši.cz.
 5. Do textu bylo doplněno stanovisko předsedkyně KSČM Kateřiny Konečné z 24. 2. 2022, které vyšlo na kscm.cz.
 6. Zpravodajství ČRo se tématem zabývá i dále a přineslo pokračování, v němž se SPD distancovalo od svého člena, kterému se věnoval původní text, a vyloučil ho. Zároveň jsme dali prostor i KSČM, aby se k názorům svých politiků v textu zmíněných vyjádřila: ‚Ať žije Putin.‘ Okamurova SPD se distancovala od výroků svého člena oslavujícího ruskou invazi.

Zpravodajství ČRo
Oddělení právních služeb ČRo
Ombudsman ČRo

autor: Rada Českého rozhlasu
Spustit audio