Stížnost posluchače M. Kočí ohledně výroků I. Pekárkové na ČRo Plus (duben 2019)

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 24. 4. 2019.

Text stížnosti

Dobrý den,

dnešním (18.03.2019) hostem u Barbory Tachecí byla jistá Iva Pekárková. Ta se na adresu Benjamina Kurase vyjadřila slovem - debil! Žádám Vás tímto, aby mě tato milá dáma přestala na Plusu otravovat svými pravidelnými, a většinou velmi nechutnými, příspěvky.

Proč se na Plusu točí stále stejní lidé se shodnými názory? Copak tu jsou jen Hospodářské noviny, Seznam Zprávy, Deník N, Právo, dokonce i Respekt aj.? Kde je vyváženost příspěvků?

Jak je možné, že lze rozeznat na které straně "barikády"  stojí moderátoři i komentátoři? Co novinářská etika?

S pozdravem
Milan Kočí

Vyjádření Rady ČRo

Vážený pane Kočí,

děkuji Vám jménem Rady Českého rozhlasu za Váš zájem o vysílání i za Váš podnět.  Vyžádali jsme si k němu stanovisko vedení Českého rozhlasu, které k tomuto dopisu připojuji.

Zároveň konstatuji, že Rada Českého rozhlasu se rozhodla zadat odbornou analýzu na objektivitu a vyváženost ve vysílání stanice ČRo Plus. Jakmile bude vyhotovena a projednána, zveřejníme ji na webových stránkách Rady Českého rozhlasu.

S úctou

Jiří Vejvoda,
místopředseda Rady Českého rozhlasu

Vyjádření vedení ČRo

Dobrý den,

je pravda, že v živém vysílání pořadu osobnost Plus 18. 3. spisovatelka Iva Pekárková použila vulgární výraz. Moderátorka Barbora Tachecí se ovšem hned ohradila a postupovala podle Kodexu Českého rozhlasu. Iva Pekárková je autorkou úterní glosy, která je předtočená, tyto příspěvky jsou na velmi dobré úrovni a nemíníme se s nimi rozloučit.

Na ČRo Plus se netočí jen lidé se stejnými názory, jak píšete. Dokládají to naše analýzy – vedle médií, která jmenujete (a kde je zjevná různost názorů například od kolegů z Práva a Respektu, …), předkládáme také názory novinářů z dalších médií - MF DNES, Lidové noviny, Deník, Info.cz, Echo24, Deník Referendum, Alarm apod. a názory odborníků mimo média.

Obecnou výhradu, že se moderátoři vyjadřují jako komentátoři, musím odmítnout, na neutralitu moderátorů dbáme velmi pečlivě. Pokud máte na mysli nějaký konkrétní příklad, rád ho posoudím

S pozdravem

Jan Pokorný
ředitel Zpravodajství