Stížnost posluchače M. Bači na změnu náboženského vysílání (březen 2015)

25. březen 2015

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 25. 3. 2015

Text emailové stížnosti

Dobrý den,

nesouhlasím s přesunem nedělních bohoslužeb na stanici Vltava a Doteků víry na regionální stanice. Tímto krokem jste snížili počet posluchačů těchto pořadů na méně než pětinu ( odhaduji podle Vámi uváděné poslechovosti stanic). Stanice Vltava není dobře slyšitelná ( bez antény ) na velké části našeho území, na rozdíl od vysílání na SV či DV, které jsou slyšet všude. Znám ve svém okolí hodně lidí, hlavně starších, kteří jsou zvyklí poslouchat Dvojku či Radiožurnál a Vltavu si nenaladí.
Psal jsem stížnost i na Čro Dvojku, bylo mi odpovězeno, že tak rozhodlo vedení Čro a Rada Čro. A pokud jako důvod uvádíte lepší kvalitu vysílání, tak zrovna u náboženských pořadů je důležitější jejich obsah než kvalita příjmu.

Za několik příbuzných a známých

Miroslav Bača

Odpověď Rady ČRo

Vážený pane Bačo,

jménem Rady Českého rozhlasu tímto reaguji na Váš dopis z 23. ledna 2015.

Český rozhlas prodělává od roku 2011 významné organizační, programové a další změny, které se nutně dotkly i náboženského vysílání ČRo.
Rada ČRo si k Vašemu podnětu vyžádala prostřednictvím generálního ředitele Českého rozhlasu vyjádření ze strany ČRo. Poskytl je Mgr. René Zavoral, programový náměstek Českého rozhlasu, a učinil tak značně podrobně.
RČRo zmíněné vyjádření na své veřejné schůzi dne 25. února 2015 vzala na vědomí. Text připojujeme v příloze.
Aktivně jsme se zajímali o porovnání rozsahu šíření a kvality signálu stanic ČRo Dvojka a Vltava ‒ vedení ČRo doložilo, že pokrytí signálem stanice Vltava je celkově lepší než u stanice Dvojka. Pokud tomu tak ve Vašem regionu není, upozorňujeme Vás a Vaše přátele, které zmiňujete, na další možnosti poslechu. Ve většině českých domácností je televize, ta dnes ‒ po televizní digitalizaci ‒ nabízí také příjem stanic Českého rozhlasu včetně stanice Vltava.

Vážený pane Bačo, děkujeme Vám za Váš aktivní zájem o vysílání Českého rozhlasu.

S pozdravem

Doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D.
předseda Rady ČRo

Vyjádření vedení ČRo

Český rozhlas se jako médium veřejné služby musí vyvíjet, reagovat na nové skutečnosti, nabízet posluchačům nové podněty. Čas od času tak musí nutně přistoupit ke změnám, které jeho vysílání promění. Český rozhlas tak pravidelně zařazuje do svého programu nové pořady či upravuje vysílací schéma těch stávajících. Všechny tyto kroky jsou vedeny pouze snahou o to, aby vysílání Českého rozhlasu bylo kvalitní, vyvážené a plnilo dobře svou veřejnoprávní roli.

Po řadě let musel Český rozhlas přistoupit také ke změnám ve vysílání pořadů o víře a etice a na rok 2015 sestavil zcela novou koncepci. Důraz v ní chce klást především obecně na spirituální a etická témata. Bude se snažit posluchače zorientovat v morálních dilematech dnešní doby, jeho zakotvení v nesporných hodnotách naší civilizace.

Pořady budou mít ambici k dialogu, přesahům a společenským reflexím. Typická pro ně bude žánrová pestrost. Podkladem pro tyto změny byl mimo jiné průzkum Evropské vysílací unie (EBU) mezi 25 veřejnoprávními a národními vysílateli z Evropy. Dne 29. 10. 2014 vzala na vědomí informaci o koncepci náboženského vysílání Rada Českého rozhlasu.

Nová koncepce přináší řadu nových prvků, nové pořady - například na regionálních stanicích si budou moci posluchači naladit „Mezi nebem a zemí“, nový magazín o víře a spiritualitě v souvislostech. Dvojka bude zase v neděli vysílat speciální formát pořadu „Jak to vidí“. S kardinálem Dominikem Dukou jsme se přátelsky rozloučili a dohodli se, že po čtyřech letech přestaneme do programu zařazovat jeho pravidelné glosy. V regionálním pořadu Mezi nebem a zemí však bude Český rozhlas každý týden vysílat zamyšlení, jejichž autory budou regionální duchovní. Jednotlivé osobnosti se zde budou střídat. Stejně tak počítáme s tím, že bude k účinkování ve svátečním nedělním „Jak to vidí“ osloven i kardinál Dominik Duka.

Mezi důležité změny patří přesun přímých přenosů bohoslužeb ve stejném čase (neděle 9:00 – 10:00) z Dvojky na Vltavu, kde se stanou součástí nedělního bloku. Nebude se již vysílat Křesťanský týdeník na Radiožurnálu, nový magazín o víře a spiritualitě v souvislostech s názvem Mezi nebem a zemí si však mohou posluchači naladit ve stejnou dobu (sobota 9:00 – 10:00) na regionálních stanicích ČRo.

Radiožunál také nebude vysílat Doteky víry. S moderátorkou Evou Hůlkovou a jejími hosty se však budou posluchači dál setkávat v nedělních Hovorech na ČRo Plus (neděle 22:10). Na Vltavě se uzavře nedělní řada Slovo mezi nebem a zemí. Dvojka bude místo nedělní bohoslužby vysílat speciální formát pořadu Jak to vidí.

Z nových formátů se na Radiožurnálu objeví dopolední a večerní rozhovory s osobnostmi duchovního světa a morálními autoritami. Několikrát týdně budou do vysílání vstupovat aktuální proudové příspěvky, jako jsou reportáž, krátký rozhovor nebo anketa. Dvojka bude kromě nedělního speciálu „Jak to vidí“ vysílat jednou za dva týdny interaktivní diskusi Kontakt.

Početné zastoupení pořadů o víře a etice zůstane na Vltavě - každý všední den Ranní úvaha, v neděli pak Liturgický rok, Ranní slovo, Duchovní hudba. Na Plusu zůstávají večerní relace Kořeny, Za hranou a jednou měsíčně páteční Zaostřeno. Rádio Wave bude dále vysílat pořad Hergot!, který představuje neortodoxní pohled na duchovní tematiku.

Český rozhlas nadále považuje pořady o víře a etice za důležité pro celkový kontext svého vysílání. Bude jim věnovat péči i náležitou pozornost a podporovat jejich rozvoj a žánrovou pestrost. Zároveň bude usilovat o to, aby oslovily široké množství posluchačů.

Věříme, že naši snahu oceníte a budete nadále patřit mezi posluchače Českého rozhlasu.

René Zavoral
náměstek generálního ředitele pro program a vysílání

Spustit audio