Stížnost posluchače J. Šacha ohledně zrušení pořadu „Kupředu do minulosti“ (březen 2017)
Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 29. 3. 2017
Text stížnosti
Prý končí paní Martina Kociánová v pořadu Kupředu do minulosti? Bohužel je to jedna z posledních moderátorů, kteří kultivovaně říkají pravdu a nebojí se na ni ptát. A rozumí tomu, na co se ptá. Kvůli tomu by měla asi končit, že ano? A navíc je fakt chytrá. Smrtící kombinace v dnešní čím dál horší současnosti. Takže opravdu kupředu do minulosti. Anebo mě překvapte a ukažte, že nejste srab, pane generální řediteli, a nechte ji tam.
Ing. Jiří Šach
Odpověď Rady ČRo
Vážený pane inženýre,
děkuji Vám za Váš kritický zájem o vysílání Českého rozhlasu, jemuž - jak doufám - zachováte i nadále přízeň navzdory Vašim výhradám. Vaši stížnost Rada ČRo předala příslušnému vedoucímu pracovníku ČRo s pokynem k vyjádření, jež k tomuto dopisu připojuji. S tímto vyjádřením se Rada ČRo ztotožnila.
S přátelským pozdravem
jménem Rady ČRo
Hana Dohnálková, předsedkyně
Vyjádření vedení ČRo
Vážený pane inženýre,
dovolte mi, abych z pozice ředitelky Programu odpověděla na Váš dotaz, resp. reagovala na Vaši připomínku ohledně Martiny Kociánové a pořadu Kupředu do minulosti.
Ano, je pravda, že po 3 letech jsme se rozhodli ukončit pořad Kupředu do minulosti a nahradit jej novými formáty či cykly. Do času jeho vysílání (18:30-19:00) je od ledna 2017 nově situována řada cyklů pro zájemce o historii, jichž má ČRo Dvojka mimořádné množství.
Není ovšem pravda, že Martina Kociánová, jejíž styl moderace tolik obdivujete, v Českém rozhlasu končí. Právě od ledna je jednou z pěti moderátorů/moderátorek našeho hlavního dopoledního pořadu Host do domu (vysílaného v prime-timu 11:00-12:00). Sem si ke koncentrovanému rozhovoru může zvát hosty dle svého výběru a je velmi pravděpodobné, že s řadou z nich se bude věnovat podobným tématům, která byla pojednávána v pořadu Kupředu do minulosti (a jehož všechny díly jsou k dispozici v archivu ČRo k opakovanému poslechu).
Přikládám ještě odpověď šéfredaktora ČRo Dvojka, pana PhDr. Martina Gromana, Ph. D., o níž jsem požádala, a jež se nese v podobném duchu: „V novém roce připravil ČRo Dvojka hned několik programových změn a novinek. Po letech jsme se tak rozloučili se Šlágry od srdce s Václavem Hybšem, s Bijáčkem Jana Rosáka a Reginy Květoňové nebo s Felixírem Felixe Slováčka. A ano, po třech letech se s posluchači rozloučil také pořad Martiny Kociánové Kupředu do minulosti. Za dobu své existence řešil témata jako nedostatek pitné vody, problémy s elektřinou, plynem nebo lékařskou péčí, veřejnou hromadnou dopravou či pohonnými hmotami. Zaměřil se na to, jestli bychom dovedli žít bez těchto samozřejmostí moderního života a jak bychom to udělali. Po třech letech se ovšem okruh témat i hostů, kteří se k nim vyjadřovali, již začal přirozeně zužovat, a tak dramaturgie ČRo Dvojky přistoupila ke změně. Celý archiv pořadu Kupředu do minulosti samozřejmě zůstává v internetovém vysílání Českého rozhlasu a můžete se tam k jeho tématům a otázkám, které klade, kdykoli vrátit.
S Martinou Kociánovou se ale na ČRo Dvojce rozhodně neloučíme, každý čtvrtek moderuje Hosta do domu, setkávat se s ní budete také jako s moderátorkou nebo autorkou pořadů v rámci tematických týdnů, které chystáme na příští rok. Coby moderátorku ji jistě přizveme také k dalším pořadům.
V úterním podvečeru tak budou posluchači od 18.30 moci nově sledovat cyklus Jak to bylo doopravdy, který vysíláme na ČRo Dvojce ve spolupráci s Českým rozhlasem Plus a který se zabývá mýty a legendami českých či světových dějin. Podvečery na ČRo Dvojce tak budou patřit výlučně historii viděné z různých úhlů pohledu a zpracované různými způsoby – kromě Jak to bylo doopravdy, jako dosud nabídne Stopy, fakta, tajemství Stanislava Motla, tradiční Toulky českou minulostí, Historii českého zločinu, v lednu a únoru nově připomeneme Děti Charty 77 a na ně v pátečním podvečeru naváže nový cyklus Osudové ženy, které ovlivnily české dějiny a kulturu v 19. a 20. století.“
Snad ještě drobná připomínka faktu, že ani v televizi přece nejsou uváděny všechny pořady v jakémsi nekonečném cyklu: některé mají začátek a konec, jiné se na čas odmlčí a zase se vrátí, což je běžný mediální provoz. Jen se někdy hůře chápe či přijímá těm, kteří lpí na „tom svém“.
Vážený pane inženýre, stejně jako pan šéfredaktor i já věřím, že si v našem programu najdete pořady, které právě Vás zaujmou a osloví.
Přeji Vám vše dobré
Mgr. Eva Hazdrová Kopecká
ředitelka Programu