Stížnost P. Mandela na reorganizační změny v DRDS (listopad 2014)
Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 26. 11. 2014
Text stížnosti
Vážení členové Rady Českého rozhlasu,
píši po zhlédnutí pořadu Reportéři … a zejména trapného zdůvodňování likvidace DRDS, představené panem Simonem.
Byl jsem členem DRDS před mnoha lety, ale kolem roku 2000 jsem spolupracoval s dismančaty jako korepetitor a vedl jsem hudební nácviky, takže si dovolím říct, že vím, o čem píši.
Největší a kardinální slabinou je zdůvodňování výhod spojení dramatického a pěveckého souboru.
Nechápu, jak je možné, že člověk, který je v čele SOČRu, nechápe, že práce s pěveckým sborem a dramatickým souborem jsou dvě naprosto rozdílné věci. Výsledem může být jedině to, že po (krátkém) čase se zjistí, že je to nesmysl a dojde ke (kýženému?) zrušení zbytků obou těles.
Nebude ani pěvecký sbor ani dramatický soubor.
Mohl bych se dále rozepisovat o tradici DRDS a Dismanovy práce – velkorysém projektu výchovy mládeže uměním z předválečného období ( ÚSUM), spolupráce s pokrokovými pedagogy z první republiky, činnosti za okupace, nepochopení tradice atd. atd.…, ale to zřejmě nikoho v dnešním rozhlase nezajímá, neboť o tom nic netuší.
Nicméně hlavně vidím nesmyslnost celého záměru, který může skončit jen úplnou likvidací oboou souborů.
Doufám, že při svém rozhodování zvážíte důsledky tak nešťastného rozhodnutí.
Petr Mandel
hudební skladatel a hudební redaktor Českého rozhlasu 1990-2005.
Odpověď Rady ČRo
Vážený pane Mandeli,
jménem Rady Českého rozhlasu tímto reaguji na Váš podnět z 27. října 2014.
Rada Českého rozhlasu se děním kolem Dismanova rozhlasového dětského souboru zabývala na své říjnové veřejné schůzi dne 29. 10. 2014 a jednomyslně přijala toto usnesení:
„Rada Českého rozhlasu považuje za zásadní, aby vedení Českého rozhlasu v souvislosti s realizovanými a připravovanými změnami týkajícími se Dismanova rozhlasového dětského souboru respektovalo následující principy:
1) při všech změnách respektovat název, tradice i charakter tohoto souboru,
2) všechny personální změny týkající se uměleckého vedení souboru vést formou otevřených výběrových řízení,
3) z hlediska vedení souboru zajistit kontinuitu pro dokončení sezóny 2014/2015 a vůči dosavadnímu vedení souboru se zachovat s respektem k vykonané dlouholeté práci.“
Jak asi již víte, od té doby vedení Českého rozhlasu své plány s Dismanovým rozhlasovým dětským souborem (dále též DRDS) přehodnotilo. Přehledně to shrnuje vyjádření, které si k podnětům přišlým k DRDS vyžádala Rada ČRo. Text Mgr. Reného Zavorala, programového náměstka Českého rozhlasu, RČRo vzala na vědomí na své veřejné schůzi dne 26. listopadu 2014. Toto vyjádření připojujeme v příloze.
Vážený pane Mandeli,
děkujeme Vám za to, že jste se aktivně věnoval dění v Českém rozhlase. Jsme toho názoru, že jste tak přispěl k nalezení rozumného řešení ohledně budoucí pozice DRDS v Českém rozhlasu.
S pozdravem
Doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D.
předseda Rady ČRo
Vyjádření vedení ČRo
viz příloha