Podnět posluchače ohledně vysílání ČRo Radiožurnál (listopad 2020)

25. listopad 2020

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 25. 11. 2020.

Text podnětu

Dobrý den, dnes ráno jsem poslochal vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál a jako již poněkolikáté bylo po informaci o opatření vlády zařazen příspěvek opoziční strany, v tomto případě pana Maxi z ODS, který zpochybnil nařízení vlády. Myslím si, že v této složité době není místo na politický boj a Český rozhlas by se ho neměl účastit. Podrývání autority vlády a zpochybňování nařízení nikomu nepomůže, zvláště ne k zastavení koronavirové epidemie. Je možné takovým přispěkům zabránit alespoň po dobu epidemie? Děkuji.


Vyjádření Rady ČRo

Vážený pane posluchači,

radní Českého rozhlasu se seznámili s Vaším podnětem. Dospěli jsme k názoru, že poskytnutím prostoru zástupci vedení významné opoziční strany se Český rozhlas nedopustil žádného pochybení. Například v kodexu Českého rozhlasu se píše, že "Český rozhlas představuje fórum pro veřejnou diskusi, v níž je možno vyjadřovat široké spektrum názorů a hledisek".

O vyjádření jsme požádali i zástupce rozhlasového vedení. Stanovisko ředitele Zpravodajství Jana Pokorného připojujeme a ztotožňujeme se s ním.

S pozdravem

Ing. Miroslav Dittrich,
předseda Rady ČRo

Vyjádření vedení ČRo

Dobrý den,

ve vysílání mluvil místopředseda ODS Martin Baxa, nikoliv Maxa. Postupovali jsme standardně, do vysílání zařadili exekutivní opatření vlády, jakož i názory sněmovní opozice.

Nejsme vládní, státní rozhlas, ale médium veřejné služby, v jehož vysílání zaznívají hlasy vládní koalice i opozice. Navíc, celý materiál, který shrnoval postoj některých opozičních stran, obsahoval i konstatování,  že "všichni politici ale zároveň vyzvali občany k osobní odpovědnosti a dodržování opatření." Nevidím v tom žádný prohřešek.

S pozdravem

Jan Pokorný
ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu

Spustit audio