Podnět posluchače ohledně vulgarizmů prezidenta republiky Miloše Zemana v rozhovoru na Radiožurnálu (listopad 2018)

28. listopad 2018

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 28. 11. 2018

Text podnětu

Dobrý den
„chybovat je lidské, odpouštět je Božské“, nicméně a ačkoliv nejsem puritán, respektuji fórum, či komunitu, kterou oslovuji.
Lidsky mne mrzí tato osobnostní selhání. Nicméně vyvarujme se těchto „excesů“ jednou provždy, viz níže, respektive ad Kodex Českého rozhlasu.
Děkuji

Váš posluchač

Odpověď Rady ČRo

Vážení pane posluchači,

jménem Rady Českého rozhlasu tímto reaguji na Váš podnět týkající se pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, odvysílaný dne 15. 10. 2018 na stanici ČRo Radiožurnál, kde byl hostem pořadu prezident republiky, pan Miloš Zeman.
Radní o tomto pořadu jednali na svém zasedání 17. a 31. 10. 2018 a shodli se na tom, že Český rozhlas se zachoval v souladu s Kodexem ČRo, když moderátor Jan Pokorný vyzval prezidenta, aby vulgarismy nepoužíval a rovněž se posluchačům za tyto výrazy v přímém přenosu omluvil. Rada Českého rozhlasu také v diskusi s generálním ředitelem ČRo připomněla bod 22.2 Kodexu Českého rozhlasu s tím, je-li ve všech případech proveditelný.
Případné porušení Zákona o ČRo řešila na svém zasedání 6. a 7. 11. 2018 i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která jej odložila s konstatováním, že v průběhu živého rozhovoru s prezidentem Milošem Zemanem v Českém rozhlase nedošlo k pochybení, jak uvedla ve svém zápisu z 18. zasedání RRTV.
Vážený pane posluchači, děkujeme Vám za Váš zájem o kvalitu vysílání Českého rozhlasu.

S pozdravem
Hana Dohnálková
předsedkyně Rady ČRo

autor: kob
Spustit audio