Podnět posluchače ohledně sjednocení hlasitosti znělek v ČRo (červenec 2018)

c2f2aba572c974a5a9a41c3d6bcfc9db.png
Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 25. 7. 2018

Text stížnosti

Dobrý den vážená rado ČRO,
mám na vás podnět ke sjednocení hlasitosti znělek a tím mám na mysli snížení hlasitosti na úroveň vysílaných pořadů. Poslouchám často rozhlas ve sluchátkách či v autě a znělky např. u Radia Wave - pořad Diagnóza F ale i znělky stanice Plus, nebo obecně u rádií, kde převládá mluvené slovo, jsou co do hlasitosti výrazně nad úrovní vysílaného pořadu. Jednak je to velice nepříjemné pro posluchače, ale hlavně musím hned stišovat při každé znělce a po ní zase zvyšovat hlasitost, abych rozuměl rozhovorům.
Předem děkuji za posouzení podnětu a případně úpravu.
Přeji pěkný den, s pozdravem

Váš posluchač

Odpověď Rady ČRo

Vážený pane posluchači,

jménem Rady Českého rozhlasu Vám děkuji za zájem o veřejnoprávní rozhlasové vysílání i za Váš podnět. Jako obvykle si Rada ČRo vyžádala k dané záležitosti vysvětlení, kterého se podle našeho názoru vedení Českého rozhlasu zhostilo uspokojivě.

Dovoluji si jej proto k tomuto dopisu připojit s tím, že Rada ČRo s ním vyslovuje svůj souhlas.

S úctou, jménem Rady ČRo

Hana Dohnálková,
předsedkyně Rady Českého rozhlasu

Vyjádření vedení ČRo

Dobrý den,

subjektivní hlasitost znělek je ovlivněna mnoha faktory. Obecně jsou znělky z uměleckých důvodů chápány jako oddělení jednotlivých programových pasáží a připomenutí posluchači, kterou stanici právě poslouchá. Výrobě znělek je věnovaná značná péče a jejich výraznější charakter je uměleckým záměrem. Výsledný dojem z hlasitosti je pak významným způsobem ovlivněn též kmitočtovou charakteristikou přijímače. Na různých typech přijímačů se výsledný subjektivní dojem z hlasitosti může lišit. Zvýraznění vysokých nebo hlubokých kmitočtů v reprodukci může způsobit dojem vyšší hlasitosti u znělek.

Co se týká technických parametrů vysílání, podléhají v případě vysílání v pásmu VKV FM doporučení Mezinárodní telekomunikační unie ITU BS.R-412. Toto doporučení požaduje vysílání s tzv. omezením výkonu multiplexního signálu. Znamená to, že výkon řečového signálu a výkon znělek jsou udržovány na stejných hodnotách s přesností na desetiny decibelu. Český rozhlas využívá omezení výkonu zvukového signálu na předem danou úroveň i na ostatních distribučních platformách jako je DAB+, DVB-T a internetový webcasting.

S pozdravem

Mgr. Ondřej Nováček
ředitel Programu

Spustit audio
autor: Klára Koblížková