Všechny články
-
Puč 1948 aneb Jak vypadal život před únorem
Co se dělo v Československu v posledních týdnech a dnech před 25. únorem 1948?
-
Volby 1946 pro mnohé překvapivě vyhráli komunisté. Otevřely jim cestu k definitivnímu uchopení moci
Až do roku 1990 se jednalo o poslední volby, které je možné považovat za částečně svobodné. Vítězství totiž komunistům otevřelo cestu k převzetí moci v únoru 1948.
-
I za komunismu psali nesocialističtí novináři. Kdo ale jejich články tiskl?
Bohdan Chudoba, Luděk Forman a Ladislav Jehlička – publicisté a novináři, kteří se pokoušeli udržovat dobrou pověst a vysokou kvalitu české nesocialistické žurnalistiky.
-
Vzpomínky Adiny Mandlové z věznice na Pankráci. Nebyla jedinou herečkou, kterou zavřeli
„V cele s 12 slamníky už bylo 26 žen všech možných národností a vrstev. Dlouhý stůl rozděloval místnost na českou a německou část," vzpomínala Adina Mandlová.
-
Třetí republika a novináři aneb Jak se psalo v letech 1945–1948
Lid, lidovláda, socialismus, plánování. Klíčová slova používaná ve veřejných diskusích v období takzvané třetí československé republiky.
-
Jozef Tiso byl souzen a pověšen jako válečný zločinec
Katolický kněz Jozef Tiso byl v roce 1945 zadržen a o dva roky později oběšen jako válečný zločinec.
-
Prosinec 1945 a první poválečné Vánoce
Prosinec roku 1945 přinesl po mnoha letech do Evropy opět Vánoce bez války. Bez ohledu na to byl poslední měsíc toho roku plný událostí.
-
Rok 1989 a dezinformace o smrti Martina Šmída
Byly události listopadu 1989 spontánní, nebo někým připraveny a promyšleně řízeny? Otázka, kterou si brzy po sametové revoluci položila zvláštní vyšetřovací komise.
-
Rok 1945 a norimberské procesy
Klíčovou událostí prvního poválečného podzimu bylo v listopadu 1945 zahájení norimberského procesu. Šlo o soudní řízení proti hlavním představitelům nacistického Německa.
-
Události října 1945 v dobovém tisku
Ještě na jaře 1945 se zdálo, že spolupráce západních mocností a Sovětského svazu bude úspěšně pokračovat i po konci války. Jenže...