Stížnost posluchače ohledně omezování vysílání ČRo na AM vlnách (leden 2019)
Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 30. 1. 2019.
Text stížnosti
Vážená Rado ČRo,
Jsem velice velice znepokojen a rozhořčen z faktu, který jsem se dočetl dnes na webu pod hlavičkou Českého rozhlasu – web Digitální Rádio (https://digital.rozhlas.cz/) .
Jedná se o zprávu, že ČRo se chystá omezovat vysílání na AM – Středních Vlnách. Jsem pravidelným posluchačem Středních Vln, mimo jiné také ČRo Dvojka na AM- 639kHz.
Článek ze dne 22. 06. 2018 autor: Karel Zýka, web: Digitální Rádio
Z tohoto článku jsem měl radost, protože zde pak Zýka v posledním odstavci to napsal velice pěkně a plně se s tím souhlasím a mohu to jen podepsat:
Citace z článku:
Přes všechny prognózy mají střední vlny stále své posluchače a Český rozhlas podporuje všechny vysílací platformy, o které mají posluchači zájem. Vysílač Liblice je ve výborné kondici, dobře udržovaný a spravovaný odborníky se srdcem a nadšením pro věc.
autor: Karel Zýka
Dnes 04.01.2019 , ten samý web, autor: Lukáš Polák
Citace z článku:
Utlumení středních a dlouhých vln čeká v následujících letech i Českou republiku, respektive Český rozhlas. Toto kmitočtové pásmo využívá také privátní stanice Country Rádio, Český Impuls a Rádio Dechovka. Do kdy budou tito vysílatelé střední vlnu držet, je otázkou.
Jsem tedy zmaten a nevím, jaký postoj ČRo tedy zastává. Český Rozhlas zde tvrdí dvě naprosto odlišné věci a to- pokud mají posluchači o AM zájem, budeme i tam a o pár měsíců později, se dočtu o plánovaném omezování AM vysílání.
Žádám Vás tímto dopisem o vysvětlení. Pokud je tedy pravda, že je v plánu omezování vysílání na AM- Středních Vlnách, vyslovuji s tímto krokem hluboký nesouhlas a žádám ČRo, pokud je to možné aby svůj záměr přehodnotil či ještě jednou zvážil. AM- Střední Vlny mají sice nižší kvalitu oproti VKV – FM ale mají své kouzlo a jak jistě víte, daleko lépe se šíří a hrají i tam, kde jiné způsoby distribuce signálu nehrají. Platím ČRo pravidelný poplatek každý měsíc na jeho fungování a vím, že je ve finančních možnostech Českého Rozhlasu toto vysílání udržet či ho ještě dále rozvíjet (dát další stanice na AM – Střední Vlny pozn.) Tak jako např. ČRo Plus.
Dále také nepovažuji DAB+ za platformu, která by se dokázala vyrovnat co do způsobu šíření VKV- FM a už vůbec ne AM –SV. DAB+ vysílá na vyšších kmitočtech III. TV pásma a tím pádem se vyšší kmitočty daleko hůře šíří, stačí kopec či jiná drobná překážka a jste bez signálu a také zvuková kvalita DAB+ jak jsem měl možnost slyšet, je opravdu velmi špatná, umělí až plechoví zvuk, velice nepřirozený na poslech, zlaté VKV- FM. Je to můj soukromý názor.
Děkuji Vám za odpověď a do nového roku 2019 Vám přeji vše nejlepší.
S úctou. Váš posluchač
Adresa k výše uvedeným článkům:
https://digital.rozhlas.cz/legendarni-am-vysilac-liblice-odkryva-sve-nitro-7496558
Odpověď Rady ČRo
Vážený pana posluchači,
děkujeme Vám, že Český rozhlas nejen posloucháte, ale zajímáte se též o technické okolnosti, které jeho vysílání umožnují i ohraničují. Váš podnět jsme předali vedení Českého rozhlasu k vyjádření, které nás uspokojilo, a ztotožňujeme se s ním. Naleznete jej v příloze.
S pozdravem,
jménem Rady ČRo,
Jiří Vejvoda,
místopředseda Rady ČRo
Vyjádření vedení ČRo
Vážený pane posluchači,
děkujeme Vám za Váš dotaz a podnět, který se týká vysílání Českého rozhlasu v pásmu středních vln. Ve svém dotazu poukazujete na skutečnost, že v zveřejněném článku na serveru www.rozhlas.cz/digital se objevila informace o omezování vysílání v tomto systému. Dovolte, abychom uvedli do souvislosti další skutečnosti, které se uvedené situace týkají:
Analogové rozhlasové vysílání v pásmu středních (a dlouhých) vln s amplitudovou modulací (často označované také jako „AM“) patří k historicky nejstarším způsobům šíření rozhlasu. Z technologického pohledu má výhody poměrně značného dosahu (dle výkonu vysílačů až stovky kilometrů) či jednoduché a spolehlivé přijímače. Na druhé straně je skutečně v dnešní době zastaralé, energeticky velmi neefektivní, vyžaduje nákladné vysílací stožáry a jeho kvalita již neodpovídá moderním měřítkům (mj. je i značně závislé na rušení a únicích či interferencích signálu). Je pravda, že Český rozhlas ve spolupráci s Českými radiokomunikacemi udržoval AM vysílání až do současného stavu, a zejména pro stanici ČRo Dvojka je pro posluchače v některých případech významnou formou příjmu rozhlasu. V současné době však vyhodnocujeme zejména ekonomické náklady na jeho zachování (v aktuálním rozsahu) za neefektivně vynakládané a v budoucnu očekáváme jeho vypínání.
I v měřítku dalších evropských zemí jsme s AM vysíláním spíš výjimkou (jak uvádí již zmíněný článek), v řadě zemí již k vypnutí analogového AM vysílání došlo. Také Český rozhlas v minulosti již vypnul analogové vysílání do zahraničí na krátkých vlnách a významně omezil (snížil výkon) vysílání na dlouhých vlnách z vysílače Topolná. V dnešní době jsou obecně tyto zastaralé analogové distribuční systémy nahrazované právě jinými digitálními způsoby vysílání.
Český rozhlas již několik let rozvíjí digitální rozhlasové vysílání v systému DAB+. Tato technologie přináší celou řadu výhod, zejména rozšiřuje nabízené portfolio vysílaných stanic, umožňuje doprovodná data, grafiku a texty, má daleko lepší zabezpečení signálu a tedy vyšší kvalitu přenosu i moderní kódování zvuku. Ačkoliv kmitočtové pásmo je vyšší a vlny se šíří jinak, díky digitálnímu přenosu, způsobu modulace a zabezpečení lze dosáhnout velmi dobrého pokrytí, zároveň lze provozovat další dokrývací vysílače na stejných kanálech a tím výsledné pokrytí ještě zlepšit. Zvuková kvalita je srovnatelná s VKV a rozhodně lepší než při AM vysílání, a celková ekonomická efektivita vysílání (z jedné sítě/vysílače se vysílá celý multipex – skupina programů) je několikanásobně vyšší.
V zájmu posluchačů uděláme vše pro to, aby omezování AM vysílání nepřineslo zhoršení možností příjmu našich stanic. V minulém roce jsme uvedli do provozu několik dalších vysílačů pro stanice ČRo Dvojka a ČRo Plus a významně posilujeme právě digitální vysílání DAB+. Připravujeme několik průzkumů a informačních kampaní, které by měly posluchače nasměrovat od využívání AM příjmu k jiným modernějším a kvalitnějším způsobům. Náklady spotřebované na AM vysílání využijeme právě při rozšiřování a zlepšování pokrytí jiných způsobů šíření signálu.
Doufáme, že Vám toto vysvětlení situace a souvislostí omezování analogového vysílání na středních a dlouhých vlnách zdůvodnilo záměr plánovaných kroků.
Dovolte, abychom Vám ještě jednou poděkovali za Váš podnět a také popřáli hodně štěstí, zdraví a spokojenosti v roce 2019 při poslechu programů Českého rozhlasu.
S pozdravem
Ing. Karel Zýka
ředitel Techniky a správy